صفحه اصلی   آخرین اخبار   اخبار عمومی   اعتراض دانشجویان دکتری آزاد به بخشنامه جدید دفاع از پایان نامه

اعتراض دانشجویان دکتری آزاد به بخشنامه جدید دفاع از پایان نامه


 برخی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد با تجمع مقابل سازمان مرکزی دانشگاه نسبت به بخشنامه جدید دفاع رساله های دکتری تخصصی اعتراض کردند.

 پیش از ظهر امروز تعدادی از دانشجویان مقطع دکتری در اعتراض به مفاد بخشنامه دفاع از رساله دکتری تخصصی که از مهرماه امسال اجرایی شده است، مقابل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد تجمع کردند.

در این تجمع دانشجویان پارچه نوشته هایی در دست داشتند که بر روی آن ها نوشته شده بود؛ جبران رکودهای اقتصادی و فشارهای مالی دانشگاه آزاد از جیب دانشجویان تحصیلات تکمیلی، چرا دانشگاه آزاد به هیچ نهاد و ارگانی پاسخگو نیست و بخشنامه دفاع دکتری باید لغو گردد.

ماجرا از این قرار است که در بخشی از این بخشنامه تاکید شده که تمامی دانشجویان دکتری که قبلاً پیش دفاع خود را انجام داده ولی متأسفانه تا تاریخ ۱۵ آبان ماه سال جاری موفق به انجام دفاع نهایی نشده اند، پیش دفاع انجام شده آنها "کان لم یکن" می شود و لازم است طبق شرایط اشاره شده، مجدداً پیش دفاع انجام گیرد.

این در حالی است که برخی دانشجویان معترض، معتقدند چرا وقتی پیش دفاع را انجام داده اند و یا حتی مقاله پذیرفته شده دارند، دانشگاه آن را باطل می کند و می گوید باید دوباره پیش دفاع را انجام دهند.

در بخش دیگر این بخشنامه اینطور آمده که چنانچه دانشجو با ارائه یکی از دستاوردهای علمی مشخص شده در بخشنامه و متمم آن بیش از پنج امتیاز را کسب کند، می تواند بدون ارائه مقاله دوم نسبت به دفاع و تسویه حساب اقدام کند.

با این حال برخی دانشجویان نسبت به این بند هم معترض هستند و می گویند کسب بیش از ۵ امتیاز، یعنی مقاله Q۱ که سطح آن بسیار بالاست و به کسانی که حتی مقاله Q۲ دارند هم اجازه دفاع نمی دهند.


سخت گیری دانشگاه آزاد برای دفاع / برای فارغ التحصیلی باید ۲ مقاله ارائه دهید

یکی از دانشجویان دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که به بخشنامه این دانشگاه درباره نحوه دفاع از رساله دکتری معترض است به خبرنگار مهر می گوید: دانشگاه آزاد یک بخشنامه سختگیرانه ابلاغ کرده و می گوید دانشجو باید حتماً با یک مقاله پیش دفاع کند و با دو مقاله می تواند فارغ التحصیل شود؛ این در حالی است که حتی دانشگاه های دولتی این شرایط را ندارند و با یک مقاله علمی پژوهشی می توانند فارغ التحصیل شوند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی به طور مثال اکسپت مقاله من یک سال طول کشید ولی با قانون جدید، دانشگاه اجازه دفاع به من نمی دهد، گفت: بخشنامه دفاع از رساله دکتری اسفند ۹۸ نوشته شد و اردیبهشت ۹۹ ابلاغ و از ۱۵ مهرماه هم لازم الاجرا شده است. بنده بهمن ۹۸ پیش دفاع را انجام دادم قبل از اینکه این بخشنامه حتی نوشته و ابلاغ شود ولی چون اکسپت مقاله من دیرتر از تاریخ اجرایی شدن بخشنامه آمد، این قانون شامل حال من هم شد.


دانشگاه می گوید دوباره باید پیش دفاع انجام دهید

این دانشجوی دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه به من می گوید، شما باید دوباره پیش دفاع را انجام بدهی. این وضعیت، علاوه بر بار روانی و استرسی که ایجاد می کند بار مالی زیادی هم برای ما به همراه دارد. من سال گذشته که پیش دفاع ام را انجام دادم، دو ترم معاف از شهریه بودم و الان که می خواهند پیش دفاع را باطل کنند، باید شهریه دو ترمی که گذشته را پرداخت کنم که حدود ۱۰ میلیون تومان می شود.

وی خاطرنشان کرد: با وضعیت فعلی اقتصادی ما مجبور هستیم این شهریه سنگین را بپردازیم که هیچ دلیل منطقی هم پشت آن وجود ندارد. من پیش دفاع را انجام دادم و اکسپت مقاله م را گرفته ام. از طرفی ورودی ۹۳ هستم و طبق قوانین دانشگاه اجازه دفاع و فارغ التحصیلی را دارم.


اجبار برای چاپ مقاله در نشریات داخلی دانشگاه

این دانشجو اضافه کرد: دانشگاه تاکید کرده که حتماً یکی از مقالات باید در نشریات علمی پژوهشی داخلی منتشر شود؛ چون می خواهند با دانشجوی دکتری رتبه دانشگاه را بالا ببرند. گرفتن اکسپت مقاله آی اس آی بسیار راحت تر از علمی پژوهشی داخلی است چرا که حدود یک سال و نیم طول می کشد و از طرفی داور هم ندارند. به ما می گویند مقاله دومی هم نباید آی اس آی باشد و داخلی باید باشد.

وی با اشاره به اینکه این بخشنامه ظالمانه است، گفت: به خیال خودشان می خواهند کار را راحت تر کنند در حالی که ژورنال های خارجی همان ابتدا یا ریجکت می کنند و یا ۷-۸ ماهه به شما اکسپت می دهند اما نشریات داخلی یک و نیم و یا ۲ سال پروسه را طول می دهند.

منبع: ساعدنیوز
لطفا به قوانین نشر محتوا در فضای مجازی احترام گذاشته و از انتشار مجدد این فایل ها خودداری کنید.

بازدید : 608
چهارشنبه 17 دی 1399 ساعت : 18:20 ب.ظ

نظرات

کد امنیتی رفرش

407
مطلب
+ 7
افراد آنلاین
+1,130
بازدید امروز
2,619
بازدید دیروز
39,630
بازدید ماه
3,367,683
بازدید کل
یکشنبه 24 تیر 1403
تقویم روز