صفحه اصلی   آخرین اخبار   اخبار عمومی   اعلام زمان واکسیناسیون معلمان و اساتید

اعلام زمان واکسیناسیون معلمان و اساتید


 سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضع کرونا در کشور زمان‌بندی واکسیناسیون اساتید و معلمان را اعلام کرد.

علیرضا رئیسی در یک برنامه تلویزیونی گفت: در کشور هندوستان همچنان سیر صعودی زیادی مشاهده می‌شود و میزان مرگ و میر آن هم بسیار بالاست. از طرفی حتی کشورهای دیگری مانند انگلستان که قبلا سوش انگلیسی در آن شایع بود، علی‌رغم اینکه واکسیناسیون خوبی هم در انگلیس انجام شده، اما الان سوش غالبی که دارد اتفاق می‌افتد، سوش هندی است که نشان می‌دهد، سوش‌ها یکی بعد از دیگری دارند جایگزین می‌شوند که البته واکسن بسیار تاثیرگذار بوده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در کشور ما خوشبختانه همه استان‌هایمان به ویژه ۲۸ استان سیر نزولی خوب و قابل قبولی را طی می‌کنند. البته سه استان شامل بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان گرچه موارد خیلی افزایشی نیست، اما سیر نزولی متوقف شده و باتوجه به اینکه سوش‌های هندی و آفریقایی در آنجا پیدا شده، چند شهر آنجا هم از نارنجی به قرمز بدل شدند که زنگ هشدار است و باید به شدت هم عزیزان مراقبت کنند و هم رصد کرده و مراقب باشیم که پیک بعدی شکل نگیرد.

وی ادامه داد: شاید سوال خیلی‌ها باشد که آیا ما از موج چهارم عبور کردیم یا خیر؟. یکسری شاخص وجود دارد که باید مورد توجه قرار دهیم؛ اولا چون بازوی بالارونده این موج خیلی طولانی بود، به آن قله می‌رسیم و بعد از قله نزول طی می‌شود. اکنون از قله موج عبور کردیم، منتها الان در شاخه و بازوی نزولی هستیم که از آنجایی که ارتفاع بالا بوده، الان درست است رو به نزولیم اما هنوز میزان بستری‌هایمان کم نیست. شاخص دوم این است که معمولا بیمارانی که بستری می‌شوند ۱۲ روز تا دو هفته بعد میزان مرگ‌ومیر خودش را نشان می‌دهد. بنابراین سیر نزولی که اکنون دارد طی می‌شود، اثر خودش را دو هفته بعد روی مرگ و میرها نشان می‌دهد. ما معمولا حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد کل بستری شدن مثبت ما تا دو هفته دیگر احتمالا فوت خواهند کرد. به عبارتی اکنون که بستری مثبت‌های ما به زیر ۲۰۰۰ بستری در روز رسیده است، پیش‌بینی می‌کنم که دو هفته آینده میزان مرگ و میرمان زیر ۲۰۰ می‌آید. البته همواره باید از وضعیت آن سه استان مراقبت کنیم.

رئیسی با اشاره به عوامل خطر گفت: اگر به عوامل خطر توجه نکنیم، می‌تواند موج پنجم را ایجاد کند و باید مراقبت زیادی کنیم. واقعا این ویروس به هیچ وجه نه از بین رفته و نه ضعیف شده است. باید توجه کرد که هرچه از عمر ویروس می‌گذرد، جهش‌های متعددی در آن اتفاق می‌افتد. در نظر داشته باشید که جهش‌ها می‌توانند در کشورهای مختلف اتفاق بیفتد. گاهی اوقات هم جهش ترکیبی است. مثلا جهش هندی و کالیفرنیایی ادغام می‌شود و جهش هندی-کالیفرنیایی را ایجاد می‌کند. اظهارنظر درباره جهش از این نظر مهم است که صرفا بگوییم ین ویروس ضعیف نشده و می‌تواند مهاجم‌تر هم باشد. وگرنه برای همه آنها همان رفتارهای یکسان را باید انجام دهیم و در درمان هم تفاوتی ایجاد نشده است. بنابراین همواره باید پروتکل‌ها را قوی رعایت کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: یکی از عوامل خطر این است که همیشه بعد از ماه رمضان مراسم عروسی و جشن و مهمانی‌ها برقرار می‌شود که اگر رعایت نکنیم می‌تواند یک عامل خطر باشد. مراسم می‌تواند به شیوه‌ای که در این ۱۵ ماه بوده برگزار شود. عامل خطر بعدی فصل گرما است. در سال گذشته همین مواقع بود که پیک در استان‌های جنوبی آغاز شد؛ چراکه با گرم شدن هوا و روشن شدن کولرهای گازی که هوای داخل اتاق را در خود اتاق چرخش می‌دهند و در و پنجره‌ها هم بسته است، حل کافی است که در این شرایط یک نفر مبتلا یا حامل ویروس در آن جمع وجود داشته باشد که چرخش هوا در این فضای بسته می‌تواند به ابتلای افراد زیادی شود و حال این را به مغازه‌ها، پاساژها یا در برگزاری مراسم‌ها تعمیم دهید.

وی گفت: نکته بعدی این است که بر اساس یک رسم دیرینه و برنامه‌ریزی تقویمی قبل از کرونا، تابستان و اواخر بهار فصل سفرها است. به ویژه اینکه مدارس تعطیل می‌شود، اگر بخواهیم این سفرها را مانند سال‌های قبل ادامه دهیم، عامل خطر سوم است. عامل خطر بعدی هم خود ویروس جهش‌یافت است که می‌تواند سرعت انتقال را بالا ببرد و عامل دیگر هم تجمعات و برگزاری برخی مراسم‌ها و انتخابات است که بالقوه اگر رعایت نشود، می‌تواند مشکل ایجاد کند، اما اگر رعایت شود می‌توانیم به همه اهداف‌مان در انتخابات برسیم. در عین حال در ستاد ملی مقابله با کرونا درباره یک موضوع بحث شد و آن اینکه احتمالا در تعطیلاتی که به مناسبت ارتحال امام (ره) منع سفر خواهیم داشت. شنبه کمیته برگزار می‌شود و تصمیم‌گیری می‌شود تا این منع اعمال شود و سفت و سخت تصمیم گیری شده و در ستاد مصوب شود تا بتوانیم با شرایط ایمن‌تری به اواخر خرداد که فصل انتخابات است، نزدیک شویم.

رئیسی درباره انتخابات گفت: در حوزه ثبت نام که از سوی وزارت کشور با همکاری سایر بخش‌ها اتفاق افتاد، بسیار خوب برگزار شد و ارزیابی ما این است که بر اساس پروتکل‌ها انجام شد. البته یکسری اشکالات کوچک هم بود، اما بالای ۹۵ درصد خوب رعایت شد. قسمت آخر انتخابات روز رای‌گیری است. باید توجه کرد که ما جهت هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات باید کاری کنیم که مردم خیال‌شان راحت باشد که جایی که برای رای دادن می‌روند سلامت است و سلامتی‌شان تهدید نمی‌شود و قطعا در این صورت مشارکت بالاتر می‌رود. ما این اطمینان را به مردم می‌دهیم که در روز انتخابات تمهیدات پای صندوق‌ها اندیشیده شده است. به عنوان مثال قرار شد وزارت کشور اپلیکیشنی به نام صندوق‌یاب ایجاد کند تا خلوت‌ترین حوزه را نشان دهد. همچنین قرار شد تا حد امکان از فضای باز استفاده شود و اگر صفی قرار است باشد، در فضای باز باشد. صندوق رای هم اگر امکان داشت در فضای باز باشد، اما اگر نبود، خود صندوق در فضای بسته باشد، اما صف در فضای باز باشد و یکی یکی برای رای دهی وارد شوند.

وی گفت: در عین حال اگر قرار است صفی ایجاد شود، فاصله‌ها رعایت شود. اقدام خوب دیگر این است که هر فرمانداری می‌تواند از وزارت بهداشت استعلام بگیرد و ما اعلام کنیم که کدام یک از افراد واجد شرایط مبتلا به کرونا هستند که از حضورشان پای صندوق‌ها پرهیز شود. البته این عزیزان دو راهکار دارند؛ یکی اینکه صندوق سیار داشته و رای اخذ کند و یکی هم اینکه صندوق جداگانه‌ای باشد که بتوانند رای دهند. سعی می‌کنیم که بسیاری از افراد سالمند و در معرض خطر را واکسینه کنیم. زیرا این افراد پر ریسک هستند و این اقدام تاحدودی کمک می‌کند. در عین حال در انتخابات نیاز به استامپ و انگشت زدن نیست. امیدواریم این قسمت را هم به خوبی بتوان مدیریت کرد.

نگران تبلیغات شوراها هستیم

رئیسی گفت: بیشترین جایی که نگرانی داریم، قسمت دوم انتخابات است. هدف‌مان این است که تبلیغات حداکثری اتفاق بیفتد، اما تجمع حداقلی باشد. به هر حال رسانه‌های مختلفی برای تبلیغات وجود دارد. اگر بخواهیم دوباره تقسیم‌بندی داشته باشیم آنقدر که نگران تبلیغات شوراها هستم، نگران تبلیغات کاندیدهای راست جمهوری نیستیم؛ چراکه در انتخابات شوراهای روستا و شهرها معمولا تجمعات خانگی رخ می‌دهد و دورهمی‌هایی رخ می‌دهد که خطرناک است. البته برای این هم پروتکل‌هایی دارد که باید اجرا شود. اولین اصلی که باعث می‌شود که مردم به کاندیدایی اعتماد کنند، این است که سلامتی مردم برایشان مهم باشد و سلامتی مردم را به دلیل رای آوردن به خطر نیندازند.

سخنرانی نامزدهای انتخابات فقط در فضای باز

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه راه‌اندازی کارناوال و کاروان‌های انتخاباتی کاملا ممنوع است، گفت: هرنوع تجمعی اعم از سخنرانی در فضای بسته مطلقا ممنوع است و برگزاری آنها در فضای باز هم همراه با پروتکل‌هایی است که ارائه می‌دهیم. نامزدهای ریاست‌جمهوری می‌توانند در استادیوم‌های باز و زمین‌های ورزشی روباز با حداکثر یک‌سوم ظرفیت به شرطی که حداقل هشت مترمربع به ازای هر نفر فضا باشد، اقدام کنند. تجمع داخل ستادها هم باید بر اساس رنگ‌بندی شهرها تنظیم شود. به عنوان مثال اگر شهری زرد است، ۳۰ نفر می‌توانند در فضای بسته ستاد باشند، در شهرهای نارنجی ۲۰ نفر و در شهرهای قرمز ۱۵ نفر می‌توانند حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه اگر این پروتکل‌ها رعایت شود، مردم با خیال راحت می‌توانند مشارکت حداکثری داشته باشند، اما اگر رعایت نکنیم، ممکن است پیک پنجمی رخ دهد که دقیقا در هفته انتخابات است، گفت: اگر تغییر رنگی اتفاق افتد و تعداد زیادی از شهرها قرمز شود، مجبوریم سلامت مردم را اولویت دهیم و کار را سخت می‌کند. بنابراین از همه عزیزان و نامزدها و مسئولان ستادها تقاضا داریم که این اقدام را انجام دهند. همه افرادی که به عنوان کاندیدا ثبت نام کردند، قطعا سلامت مردم مدنظرشان است. به هر حال همواره حوزه سلامت جزو مولفه‌های اصلی انتخابات مردم است و جزو شاخص‌های اصلی تحولی است. در عین حال ما در بحث ضمانت اجرایی در انتخابات ریاست جمهوری، رییس ستاد مرکزی و ستادهای استانی و شخص نامزدها مسئولیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به عهده دارند و نسبت به عدم رعایت آن مسئول شناخته می‌شوند. در انتخابات شوراهای اسلامی هم شخص نامزد، مسئولیت رعایت پروتکل‌هیا بهداشتی را برعهده دارد و نسبت به عدم رعایت آن مسئول شناخته می‌شود. همه این موارد پیش‌بینی شده و حتی اگر مشکلی باشد، می‌تواند درباره این رفتار انتخاباتی قضاوت شود و حتی شورای نگهبان می‌تواند نظر دهد.

۷۴ درصد مرگ‌ومیرهای کرونایی در کشور مربوط به افراد بالای ۶۵ سال است

وی با بیان اینکه بالای ۷۴ درصد مرگ‌ومیرهای کرونایی در کشور مربوط به افراد بالای ۶۵ سال است، گفت: منطقی بود که واکسن‌ها را در راستای کاهش مرگ و میر تزریق کنیم. مرگ و میر می‌توانیم با واکسینه کردن افراد بالای ۶۰ سال به میزان بیش از ۷۰ درصد کاهش دهیم، آن هم با میزان کمی از واکسن که حدود هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واکسن می‌توانیم درصد قابل توجهی از مرگ‌ها را کاهش دهیم که شروع شد. بعد سراغ ۷۵ سال به بالاها آمدیم که حدود ۹۳۰ هزار نفر بودند که تا دیروز واکسیناسیون‌شان اتفاق افتاد و از یکم خرداد ماه ۷۰ سال به بالاها را شروع کردیم که حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفرند. البته نوبت افراد ۷۵ سال به بالا محفوظ است و هر زمان مراجعه کنند، واکسن برایشان تزریق می‌شود، اما ۷۰ سال به بالاها حتما باید بعد پیامک ما مراجعه کنند. کسانی که ثبت نام کنند، پیامک به دست‌شان می‌رسد.

معاون وزیر بهداشت گفت: روز گذشته حدود ۳۰۰ هزار نوبت‌دهی انجام شده بود. کسانی هم که ثبت نام نکردند در سایت salamat.gov.ir ثبت‌نام کرده و کد ملی و تاریخ تولد و شماره تلفن‌شان را وارد کنند. همه افراد واجد شرایط ثبت‌نام کنند و بعد منتظر پیامک ما باشند. افراد حتما هم در همان روزی که برایشان مشخص شده، مراجعه کنند تا وقت‌شان تلف نشود. در عین حال ما واکسن به اندازه کافی برای این افراد داریم و اگر کسی هم جا ماند، نوبتش نمی‌سوزد.

رئیسی با بیان اینکه روز گذشته بالای ۱۶۰ هزار واکسن تزریق کردیم، گفت: امیدوارم که تا پایان هفته بتوانیم گروه ۷۰ سال به بالاها را تمام کرده و یکشنبه هفته آینده ۶۵ سال به بالاها را آغاز کنیم. اگر بتوانیم واکسیناسیون افراد ۶۰ سال به بالا را شروع کنیم، نفس راحتی می‌کشیم و خیالمان راحت می‌شود که گروهی را که به شدت در معرض آسیب هستند، واکسینه کردیم. فاز دوم فاز دو نیز شامل گروه‌های بیماران خاص اعم از دیالیزی، تالاسمی، هموفیلی، سرطان فعال، پیوند عضو و... است که بانک اطلاعاتی‌شان موجود است و این افراد را هم بلافاصله واکسینه می‌کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بعد از فاز دو که هفته اول تیر ماه پایان می‌یابد، وارد فاز سوم می‌شود. جلسه مهمی در زمینه ارزیابی واکسن‌های داخلی داریم که بتوان درباره تزریق واکسن با این واکسن‌ها تصمیم‌گیری کرد. با توجه به قراردادهایی که برای واکسن‌های خارجی بستیم و امیدی که برای واکسن‌های داخلی داریم، امیدواریم از نیمه دوم تیر ماه به بعد ماهیانه بین ۵ تا هفت میلیون واکسن به دست‌مان برسد. از اواخر مرداد ماه نیز می‌توانیم معلمان، اساتید دانشگاه‌ها و... را واکسینه کنیم. زیرا از ابتدای مهر احتمال زیاد به سمت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها می‌رویم و بعد هم مشاغل پرخطر مانند رانندگان اتوبوس، تاکسی، اسنپ، مراکز تجمعی مانند زندان‌ها، پادگان‌ها و... را واکسینه کنیم. در عین حال ان‌شاءالله می‌توانیم از اول شهریور ما وارد فاز چهارم شده و واکسیناسیون عمومی برای افراد زیر ۵۰ سال را آغاز کنیم.

رئیسی درباره زمان تزریق واکسن برای افرادی که به کرونا مبتلا شدند، گفت: چهار هفته بعد از پایان بهبودی‌شان می‌توانند واکسن تزریق کنند. افرادی هم که واکسن را تزریق می‌کنند، ویروس فعالی وارد بدن‌شان نمی‌شود و خطری ندارد اما باید پروتکل‌ها را رعایت کنند تا سطح ایمنی‌شان بالا بیاید. دو هفته بعد از تزریق دوز دوم، خیالمان راحت می‌شود که به ایمنی بالایی برسند. در عین حال توصیه می‌کنم که اولین واکسنی که به دستمان رسید و مورد تایید وزارت بهداشت است، تزریق کنیم و اصلا دنبال اسم و ... نرویم. عوارض خفیف واکسن هیچ است و حتما توصیه می‌کنم که افراد واکسن تزریق کنند.

منبع: پانا
لطفا به قوانین نشر محتوا در فضای مجازی احترام گذاشته و از انتشار مجدد این فایل ها خودداری کنید.

بازدید : 398
یکشنبه 02 خرداد 1400 ساعت : 18:15 ب.ظ

نظرات

کد امنیتی رفرش

407
مطلب
+ 9
افراد آنلاین
+1,283
بازدید امروز
2,619
بازدید دیروز
39,783
بازدید ماه
3,367,836
بازدید کل
یکشنبه 24 تیر 1403
تقویم روز