صفحه اصلی   آخرین اخبار   اخبار عمومی   چگونه دانش ‌آموزان از «QRکد» کتب درسی استفاده کنند؟

چگونه دانش ‌آموزان از «QRکد» کتب درسی استفاده کنند؟


تهران (پانا) - حدود 3500 رمزینه پاسخ سریع در کتاب‌های درسی در سال تحصیلی 1400-1401 استقرار یافته است که دانش‌آموزان در مهر، آبان و آذر می‌توانند از این رمزینه‌ها بهره‌برداری کنند.

کتاب‌های درسی دانش‌آموزان امسال دارای QR کد هستند و دسترسی دانش‌آموزان به محتوای آموزشی مکمل را فراهم‌ می‌کند و تعمیق یادگیری به‌ویژه در شیوه آموزش مجازی را رقم می‌زند. رمزینه‌ سریع پاسخ یا QR، بارکدی است که دانش‌آموزان می‌توانند با اتصال به آن از طریق موبایل خود به محتواهای تکمیلی در قالب فیلم، عکس، انیمشین و کتاب الکترونیک متصل شوند.

305 کتاب درسی در دوره‌های ابتدایی، متوسطه‌ اول و دوم و 125 کتاب در شاخه‌ فنی و حرفه‌ای و کاردانش دارای QR کد هستند.

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره موثر بودن استقرار رمزینه‌ها در کتب درسی در شرایط کرونایی به پانا گفت: «رمزینه در تمام کتب درسی نصب شده و حدود 25 درصد محتواها را شامل می‌شود دانش‌آموزان در مهر، آبان و آذر می‌توانند از این رمزینه‌ها بهره برداری کنند که کمک قابل توجهی در غنی سازی یادگیری می‌کند.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا این شبکه می‌تواند پاسخگوی نیازهای محتوایی معلمان و دانش‌آموزان در شرایط کرونایی باشد؟ گفت: «امید است در شرایط فعلی با همکاری تمامی دفاتر، محتواهای آموزشی و تربیتی مورد نیاز تولید و تامین شود که در این راستا اقداماتی نظیر تولید و بارگذاری محتواهای الکترونیکی آموزشی و تربیتی، اتصال محتواهای آموزشی و تربیتی به رمزینه پاسخ سریع (QR Code)، استقرار حدود 3500 رمزینه پاسخ سریع در کتاب‌های درسی در سال تحصیلی 1400-1401، راه‌اندازی سرویس باشگاه یادگیری معلم، راه‌اندازی سرویس باشگاه معلمان، راه‌اندازی سرویس کتاب الکترونیکی تعاملی و راه‌اندازی سرویس ساماندهی منابع انجام گرفته است. امیدواریم با انجام این اقدامات در مهر 1400 بتوان به شکل مؤثرتری پاسخگوی نیازهای آموزشی دانش‌آموزان و معلمان کشور باشیم.»

معاون وزیر اضافه کرد: «در شرایط کرونایی باید از موضوعات نوشتاری و مکتوب کم کنیم و به وسایل ارتباطاتی بیافزاییم این مساله بسیار موثر است لذا آموزش معلمان باید در این راستا جدی گرفته شود تا رمزینه‌ها موثرتر باشد.»

گفتنی است راهنمای استفاده از رمزینه سریع پاسخ به شرح زیر است:

ابتدا نرم افزار QR CODE یا نرم افزار دوربین تلفن همراه خود را اجرا کنید.

دوربین تلفن همراه خود را به رمزینه سریع پاسخ مورد نظر در صفحه کتاب نزدیک کنید تا تصویر واضحی از بارکد ثبت شود.

اطلاعات مورد نظر درس مربوطه که در سایت رشد بارگذاری شده است به صورت دسته بندی نمایش داده می‌شود.

رمزینه‌ها در ابتدای هر کتاب و هر فصل محتوای افزوده مناسب با درس را در اختیار شما قرار می‌دهد.

منبع:پانا
لطفا به قوانین نشر محتوا در فضای مجازی احترام گذاشته و از انتشار مجدد این فایل ها خودداری کنید.

بازدید : 449
سه شنبه 27 مهر 1400 ساعت : 13:58 ب.ظ

نظرات

کد امنیتی رفرش

407
مطلب
+ 11
افراد آنلاین
+1,829
بازدید امروز
4,007
بازدید دیروز
120,194
بازدید ماه
3,215,520
بازدید کل
چهارشنبه 09 خرداد 1403
تقویم روز