صفحه اصلی   آخرین اخبار   اخبار عمومی   زمان دقیق بازگشایی مدارس معلوم نیست/ مصیبت خاموش دانش آموزان در ایام کرونا

زمان دقیق بازگشایی مدارس معلوم نیست/ مصیبت خاموش دانش آموزان در ایام کرونا


حاجی میرزایی با اشاره به فرآیند بررسی ابعاد مختلف بازگشایی مدارس، زمان دقیقی برای تحقق آن را ذکر نکرد.


 محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش درباره موضع این وزارتخانه برای بازگشایی مدارس که زمزمه های آن مطرح می شود، اظهار کرد: موضع اصولی ما موافق بازگشایی است به جهت اینکه دوری دانش آموزان از مدرسه ممکن است هم عواطف آموزشی آن ها را کاهش دهد و هم ممکن است به کیفیت آموزشی آسیب برساند هم به طور خاص دوری دانش آموزان از همدیگر ارتباط با همسالان و تعاملاتی که درون مدرسه دارند و خارج شدن از خانه و آمدن در کنار دوستان و همسالان ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی آن ها را توسعه می دهد.

او ادامه داد: حضور در مدرسه بلوغ اجتماعی دانش آموزان را تسهیل و تقویت می کند، سلامت روانی شان را بهبود می بخشد، و به تحرک بدنی منجر می شود بنابراین ما در جستجوی بازگشایی هستیم و هر زمانی که برای ما این امکان وجود داشته باشد، بازگشایی را انجام می دهیم.

برای بازگشایی مدارس محدودیت داریموزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه روش آموزش حضوری را بر هر روش دیگری ترجیح می دهیم، تصریح کرد:، چون تنها کارکرد آموزش و پرورش، آموزش نیست بلکه تربیت و پرورش است که بخشی از آن محصول ارتباطات و تعاملاتی است که دانش آموزان با هم دارند، اما این خواسته ما با محدودیت هایی روبرو است.

حاجی میرزایی ادامه داد: محدودیت اول سلامت است بنابراین ما تابع هستیم که مسئولان بهداشتی به ما اجازه دهند که این کار را بکنیم؛ هر زمانی اجازه بدهند ما دنبال استقبال می کنیم و این کار را انجام می دهیم.

او تصریح کرد: در دنیا هم الان به همین سمت رفتند یعنی بسیاری از کشور ها حتی کشور هایی که میزان ابتلا و میزان مرگ و میرشان بیش از ماست به بازگشایی مدرسه فکر کردند ما می توانیم مدرسه را با رعایت شیوه نامه های بهداشتی باز گشایی کنیم و دانش آموزان هفته ای ۲ روز یا هفته ای یک روز به مدرسه بیایند؛ در واقع اگر دانش آموزان را در مدرسه توزیع کنیم باز هم ترجیح دارد چراکه ارتباط دانش آموزان با مدرسه برقرار است و این کار به کیفیت فعالیت ما کمک می کند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به محدودیت دوم که درمورد امکانات و تجهیزات است، گفت: برخی از مدارس ما از این حیث خوب هستند، اما برخی به حمایت هایی نیاز دارند و اگر بنا باشد که بازگشایی را در دستور کار قرار دهیم باید به این موضوع فکر کنیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: مثلا تهویه موضوع بسیار مهمی است، چون الان فصل سرما و زمستان آغاز شده است پس باید درب کلاس ها بسته باشد و در این مورد دچار مسئله و نگرانی هایی هستیم که در موردش فکر می کنیم.


دوری دانش آموزان از مدرسه خطر بزرگی استاو با بیان اینکه من تصورم این است خطری که دوری دانش آموزان از مدرسه آن ها را تهدید می کند، خطر بزرگ تری است، اظهار کرد: اگر بتوانیم به این خطر پاسخ دهیم و در عین حال از سلامتی دانش آموزان هم مراقبت کنیم این راه حل بهتری است؛ اگر ما به خاطر سلامتی آن ها را از مدرسه دور کنیم ممکن است با مخاطراتی همراه باشد.

حاجی میرزایی گفت: باید ببینیم که آیا امکان پذیر است که دانش آموزان هم در مدرسه حضور داشته باشند و هم رعایت دستورالعمل ها انجام شود، به نظر من کار امکانپذیر است و می شود این گزینه را در دستور کار قرار دارد؛ مثلا شما تصورکنید دانش آموز کلاس اول ابتدایی قطعا باید معلم را ببینید و با معلمش ارتباط داشته باشد تا توانایی های او را احراز کند و مطمئن باشد که دانش آموز درس را یاد گرفته است.


ارجاع بررسی بازگشایی مدارس به کمیته اجتماعیوزیر آموزش و پرورش بیان کرد: لذا به ستاد ملی کرونا پیشنهاد دادیم که به ما اجازه دهند در مناطقی که مشکلی ندارد با رعایت شیوه نامه های بهداشتی بازگشایی را انجام دهیم و این موضوع را ستاد ملی کرونا برای بررسی به کمیته اجتماعی داده است تا ظرف دو هفته بررسی شود.

او ادامه داد: بر اساس پیگیری های انجام شده گزارش ستاد ملی کرونا در حال بررسی است که اگر نتیجه بررسی تایید بازگشایی باشد و ستاد ملی کرونا تایید کرد، این کار انجام می شود.

حاجی میرزایی بیان کرد: البته ممکن است که نظر این کمیسیون منفی باشد یا ستاد نپذیرد بنابراین الان نمی توانیم با اطمینان بگوییم که در چه تاریخی بازگشایی مدارس انجام می شود، اما من عرض می کنم که انتظارم از طبقه تحصیلکرده، اندیشمند و فرهیخته این است که توجه داشته باشند کرونا مصیبت های خاموش ومصیبت های آشکار و بلند دارد که منجر می شود افراد گرفتار شوند و سلامتشان به خطر بیفتد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: با این وجود دور بودن دانش آموزان از مدرسه ممکن است با یک اثرات عمیق و پایداری در آینده همراه باشدکه باید مراقبت کنیم و در مجموع درصدد این هستیم که نه سلامتی را نادیده بگیریم نه فکر می کنیم درست که آموزش را نادیده بگیریم به دنبال راه حلی برای در کنار هم بودن این دو مقوله هستیم.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
لطفا به قوانین نشر محتوا در فضای مجازی احترام گذاشته و از انتشار مجدد این فایل ها خودداری کنید.

بازدید : 494
پنجشنبه 04 دی 1399 ساعت : 18:13 ب.ظ

نظرات

کد امنیتی رفرش

407
مطلب
+ 11
افراد آنلاین
+1,187
بازدید امروز
2,619
بازدید دیروز
39,687
بازدید ماه
3,367,740
بازدید کل
یکشنبه 24 تیر 1403
تقویم روز