صفحه اصلی   آخرین اخبار   اخبار عمومی   هیچ کارمند و عضو هیات علمی در طرح ساماندهی بیکار نمی‌شود

هیچ کارمند و عضو هیات علمی در طرح ساماندهی بیکار نمی‌شود


معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: در طرح آمایش هیچ موسسه آموزش عالی حضوری وابسته به وزارت علوم تعطیل نمی‌شود و هیچ عضو هیئت علمی یا کارمند غیرهیئت علمی بیکار نخواهد شد.

 غلامحسین رحیمی در نشست روسای دانشگاه ها و موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری که به صورت مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، گفت: طرح مدیریت استانی آموزش عالی، مبتنی بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص طرح آمایش نظام آموزش عالی است که در سال ۱۳۹۵ برای اجرا به وزارت علوم ابلاغ شده است.

وی افزود: این طرح حاوی ۸ زیر طرح است که شامل منطقه بندی، مدیریت منطقه ای، ساماندهی موسسات آموزش عالی، متناسب سازی رشته ها با نیازها، ماموریت گرایی، نظام جامع آموزش های فنی و مهارتی، نظام جامع سنجش و پذیرش و ارتقای کیفی و رتبه بندی موسسات آموزش عالی است که هر کدام از این طرح ها متناسب با ماموریتی که معاونت های مختلف وزارت علوم دارند، در حال اجراست.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: طرح منطقه بندی و مدیریت منطقه ای که در حوزه های مختلف در مورد آن کار شده است، پس از برگزاری جلسات متعدد، نهایتاً مقرر شد که اگر در مقیاس استانی اجرا شود موثرتر خواهد بود و در تقسیمات جغرافیایی نیز چون به صورت استانی دیده شده است، مشکلی در اجرا پیش نخواهد آمد؛ چرا که وظایف جدی و سنگینی بر دوش مدیریت منطقه ای گذاشته خواهد شد.

رحیمی ادامه داد: در طرح مدیریت استانی آموزش عالی که برخی وظایف به طور کامل به استان واگذار خواهد شد، مدیریت اجرای طرح بر عهده دانشگاه های بزرگ مرکز استان خواهد بود و البته در برخی استان ها که دانشگاه ها هم وزن هستند، مدیریت به صورت دوره ای انجام خواهد شد.

وی با اشاره به توجه وزارت علوم به ماده یک قانون تشکیل وزارتخانه و استقلال دانشگاه ها به دلیل اداره شدن به صورت هیئت امنایی گفت: این استقلال و خودگردانی عملاً در بسیاری از موارد به معنای واقعی عملیاتی نمی شد، شاید همین طرح مدیریت استانی زمینه ای فراهم نماید که در بخشی از وظایفی که در درون وزارتخانه و یا فرا وزارتخانه ای در حال پیگیری است، این استقلال و خودگردانی اتفاق بیفتد.

رحیمی ادامه داد: از دیگر مزایای اجرای طرح مدیریت استانی آموزش عالی، می توان به کاهش بروکراسی اداری، تبادل تجربیات ارزشمند دانشگاه ها در سطح کشور، عدم ایجاد ساختارهای متعدد و اضافی و در عین حال حفظ استقلال دانشگاه ها اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: در این بین ممکن است چالش هایی هم وجود داشته باشد و نقطه ضعف هایی که باید در راستای برطرف کردن آن خود دانشگاه ها تلاش نمایند. البته ما هم باید زمینه اجرای طرح را به نحو مطلوب فراهم کنیم. لذا اطلاع رسانی دقیق و فرهنگ سازی در این راستا بسیار اهمیت دارد که هم اکنون در حال انجام همین موضوع هستیم.


موارد تفویض شده به دانشگاه ها در استان ها یکسان نیست

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اهمیت بازنگری و اصلاح فرآیندها اظهار داشت: واگذاری امور به استان ها به صورت تدریجی و به مرور با توجه به میزان آمادگی دانشگاه های استان، اتفاق خواهد افتاد. حتی ممکن است لزوماً همه موارد تفویض شده به دانشگاه ها در همه استان ها یکسان نباشد.

رحیمی به بهره گیری از ظرفیت های فراقوه ای نیز اشاره ای کرد و گفت: پس از فراهم شدن بستر اجرایی این طرح، می توان از این ظرفیت نیز استفاده کرد و نهادهایی که فراتر از وزارت علوم فعالیت می کنند مجاب شوند که مدیریت های استانی در تصمیم سازی ها نقش اساسی داشته باشد.

وی از روسای دانشگاه ها درخواست کرد ضمن تسریع در انتصاب رئیس دبیرخانه اجرای طرح مدیریت استانی، با در نظر گرفتن توانمندی ، تجربه بالا، با انگیزه بودن و نداشتن هیچ مسئولیت اجرایی دیگری به جز حوزه آموزش و پژوهش، دبیرخانه را با در نظر گرفتن حداقل امکانات در دانشگاه مرکز تشکیل دهند و ساختار آن را مشخص کنند. الزامی هم ندارد که همه مسئولیت ها در همان دانشگاه مادر دیده شود، به طور مثال می توان کارگروه های تخصصی را در دانشگاه های عضو تشکیل داد. در طراحی ساختار همه ظرفیت ها و قابلیت های آموزش عالی دیده شود و به گونه ای باشد که یک تقسیم کار استانی صورت بگیرد و همه ظرفیت های فناوری و پژوهشی استان مدنظر باشد اعم از اینکه حضوری یا غیرحضوری باشند مثل دانشگاه پیام نور، فنی وحرفه ای و یا دانشگاه های آزاد اسلامی و غیردولتی باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: طرح ساماندهی، یک طرح گذرا و موقت است که امیدواریم تا پایان امسال انجام شده و پایان یابد اما طرح مدیریت استانی در دراز مدت وجود دارد و همواره اجرا خواهد شد و این دو باهم تفاوت دارند. آنچه که در این بین اهمیت دارد، ارتقای کیفیت در سیستم آموزش عالی است به ویژه تاکید بر روی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و حضوری وابسته به وزارت علوم است؛ چرا که این موسسات شاخص های ما از نظر کیفیت هستند و درجه اهمیتشان بالاتر است. لذا انتظار داریم یک مشارکت وسیع در ارتقای کیفیت در استان ها صورت گیرد و در این راستا کارگروه تخصصی تشکیل شود.

وی خاطرنشان کرد: موسسات تابعه و یا موسساتی که بعداً در اثر ساماندهی ملحق می شوند، باید از همان استانداردهایی برخوردار باشند که دانشگاه مادر برخوردار است. اعتقاد بر این است که رشته هایی که از نظر کیفیت بسیار پایین هستند، متوقف شوند و البته نه به گونه ای که آن موسسه تعطیل شود. بلکه رشته های فعال را از نظر زیرساخت ها، تجهیزات، هیئت علمی و.... تقویت کنیم. در طرح آمایش هیچ موسسه آموزش عالی حضوری وابسته به وزارت علوم تعطیل نمی شود، هیچ عضو هیئت علمی یا کارمند غیر هیئت علمی بیکار نمی شود بلکه از همه توانمندی ها استفاده می شود و صرفاً استانداردهای مراکز ملحق شده بالاتر می رود.
جزییات طرح مدیریت استانی / تشکیل یک کارگروه ویژه در استان ها

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تصریح کرد: در این طرح مدیریت استان ها به دو دسته وظایف درون استانی و ملی تفکیک می شود، به طور مثال ماموریت گرایی و متناسب سازی رشته ها با نیازها دو مورد از طرح های اصلی طرح آمایش و ساماندهی است که پیشنهاد می شود برای هر کدام یک کارگروه ویژه در استان تشکیل شود و لزوماً کار از استان آغاز شود که برخی از آنها می تواند در همان استان تصویب و اجرا شود و برخی هم در سطح وزارت و یا نهادهای فرا وزارتی تایید و اجرا شوند و یا مشارکت در تاسیس آزمایشگاه های استانی، مشارکت در تاسیس مراکز رشد و پردیس های علم و فناوری را تا جایی که قانون اجازه می دهد به استان واگذار خواهیم کرد.

رحیمی تصریح کرد: البته در این راستا چالش های عملیاتی نیز همچون ناهمگنی موسسات، توجه به اختیارات موسسات و هیئت های امنا وجود دارد که باید با مدیریت صحیح و هوشمندانه رفع شود که اگر شالوده محکمی از این طرح ایجاد شود، باقیات صالحاتی خواهد بود از این دوره سیستم آموزش عالی کشور که در دوره های بعد نیز بهره آن را خواهند دید.

وی در پایان گفت: طرح آمایش و جمعیتی کلی استان ها که به صورت جامع توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه شده است در دسترس استان هاست و نکته دیگر اینکه در تقویت رشته ها باید دیدگاه استانی باشد و با در نظر گرفتن استعداد استان باید کار انجام شود. در هر بخشی که قابل واگذاری باشد حتماً واگذار می شود اما در برخی موارد محدودیت قانونی وجود دارد و باید دبیرخانه شورای عالی عتف تصویب کند.

منبع:مهر
لطفا به قوانین نشر محتوا در فضای مجازی احترام گذاشته و از انتشار مجدد این فایل ها خودداری کنید.

بازدید : 499
چهارشنبه 10 دی 1399 ساعت : 16:14 ب.ظ

نظرات

کد امنیتی رفرش

407
مطلب
+ 11
افراد آنلاین
+1,384
بازدید امروز
2,619
بازدید دیروز
39,884
بازدید ماه
3,367,937
بازدید کل
یکشنبه 24 تیر 1403
تقویم روز